Finnish College Jam
Finnish College Jam kokoaa opiskelijat kehittämään pelejä tiimeissä! Opiskelijatiimit luovat pelin neljässä päivässä ja lopuksi pelataan yhdessä

Tampereen palvelualan ammattiopiston tieto- viestintätekniikan opiskelijat tiimiytyvät Haapasen huvilalla viikolla 12 pidettävään Finnish College Jam-tapahtumaan. Etänä järjestettävään tapahtuman isännöi Careeria ja Saskyn lisäksi opiskelijoita osallistuu myös muilta koulutuksen järjestäjiltä ja tarkoituksena on luoda yhdessä pelejä.
Tapahtuma järjestetään kaksi kertaa vuodessa ja seuraavan kerran pelejä tehdään taas loppuvuodesta.
Opiskelijatiimit luovat pelattavan pelin neljässä päivässä
Maanantaina 17.3. yhteisessä verkkotapaamisessa opiskelijatiimeille annetaan teema pelille ja torstaina puoleen yöhön mennessä tietokoneella pelattava peli tulee olla valmiina ja julkaistuna. Perjantaina valmiita pelejä pelaillaan yhdessä.
Opiskelijat muodostavat tiimit itse ja tavallisesti ne ovat koostuneet 3-5 hengestä. Opiskelijat voivat muodostaa tiimejä myös muiden oppilaitoksien opiskelijoiden kanssa. Saskylta tiimeihin voi osallistua opiskelijoita myös muista oppilaitoksista.
Haluaisitko mukaan tiimiin?
Ilmoittaudu mukaan oman vastuuopettajasi kautta, joka voi olla yhteydessä tieto- ja viestintätekniikan opettaja Arto Ojalaan viimeistään 13.3. mennessä.
Kenelle?
Tapahtumaan voivat osallistua voivat kaikki opiskelijat, jotka kokevat pystyvän olemaan pelinteossa mukana. Esimerkiksi koodaamisen, graafisen suunnittelun, musiikin ja äänituotannon osaajille löytyy tiimeissä varmasti tarvetta.
Aikaisempien Jamien tuotoksia
Tietoja sekä aikaisemmilla Finnish College Jameilla julkaistuja pelejä näet täältä:
Lisätietoja antaa:
-
Arto Ojala
Lehtori
Tampereen palvelualan ammattiopisto
Tieto- ja viestintätekniikka